عضویت / ورود

خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 54

7 قدم تا آفرینش ایده

 داشتن ایده یکی از مهمترین بخش های یک عملیات است و به همین دلیل یکی از سخت ترین و چالشی ترین مراحلی است که با آن روبرو می شوید

ایده چگونه بوجود می آید ؟چگونه می توان با یک ایده ثروتمند شد؟

اکثرا ترجیح می دهند ، صبر کنند تا ایده ای به سراغشان بیاید.و برخی دیگر ایده ها را می سازند.
خوشبختانه یک فرمول برای ساخت ایده وجود دارد ، و طبیعتا مانند هر فرمول دیگری دارای محدودیت هایی است و این محدودیت ها مربوط به خود شماست.خلاقیت شما را محدود نمی کند.
اما شاید بهتر باشد اول ببینیم ایده چیست؟
با توجه به گفته های James Webb Young در کتاب A Technique for Producing Ideas ، که برای اولین بار در سال 1940 میلادی منتشر شد :

"ایده چیزی بیشتر و نه کمتر از یک ترکیب جدید از عناصر قدیمی است."

پس چطور میتوان از عناصر قدیمی ترکیبی جدید ساخت
یانگ معتقد است : ظرفیت رساندن ترکیبات قدیمی به عناصر جدید تا حد زیادی توانایی ما در دیدن روابط بین اجزا دارد .
یانگ می گوید : توانایی دیدن روابط میان واقعیت ها مهم ترین عامل در ایده است. واین یک عادت ذهنی است که می توان آن را پرورش داد.

سوال اینجاست که چطور می توان آن را پرورش داد ؟ و جواب ساده است با مطالعه گسترده و همیشگی ،با فعالیت های موثر در زندگی با جهان، مردم اطراف، و تعاملات گسترده.

با این حال، یک طرح پنج مرحله ای که یانگ در کتاب آورده با اضافه کردن دو مرحله بیشتر، یک دایره حیاتی با یک حلقه بازخورد خواهیم داشت با بهره گیری از آن میتوانیم خلاقیت مان را پالایش کنیم و گسترش دهیم . بنابراین، هفت گام برای رسیدن به داشتن ایده عبارتند از :

گام 1 - جمع آوری اطلاعات
اطلاعات ، مواد خامی هستند که ایده ها از آن متولد می شوند. ما دو نوع اطلاعات داریم : عام و خاص

اطلاعات عمومی شامل هر چیز و همه چیز است ، و جمع آوری آن یک تمرین مداوم است: مطالعه گسترده و همیشگی ، فعالیت های موثر در زندگی با جهان، مردم اطراف، و تعاملات گسترده با مردم ، اصلی ترین روش در کسب اطلاعات عام است

اطلاعات خاص به طور مستقیم به موضوع مورد نظرمان مرتبط است. اگر شما در حال نوشتن یک آگهی برای یک محصول و یا خدمت خاص هستید، از شما انتظار می رود مشتری و مخاطبتان را بشناسید، و شاید لازم باشد در این زمینه این شناخت تحقیقاتی را انجام دهید
اینترنت این روزها ، روش سریع و راحتی برای کسب اطلاعات است.اطلاعات در اینترنت زیاد است ، و بالطبع همه آنها دقیق و جامع و کامل نیست ، و این شما را به مرحله دوم پرورش ایده ، یعنی غربال اطلاعات می رساند.

مرحله 2 - غربال کردن اطلاعات
هر دیتا و اطلاعاتی به درد ما نمی خورد ، باید از دقت و صحت آن اطمینان حاصل کرد . در این مرحله دقیق باشید ، ممکن است در حین کنترل اطلاعات ایده هایی به ذهن مشا برسد ، آن ها را بنویسید حتی اگر به نظرتان این ان ایده احمقانه است.
روابط بین اطلاعات را بررسی کنید ، به مرور و با تمرین ، شما می توانید درک تان را در این زمینه بالا ببرید.

مرحله 3 – حباب اطلاعات را در زهن تان نگه دارید
مرحله بعدی این است که اجازه دهید حباب اطلاعات در ذهن شما برای مدتی، بماند و با آن بازی کنید ، جوش و خروش حباب در ذهنتان را لمس کنید .شما با اینکار اجازه می دهید تا ذهن ناخوداگاهتان مدتی روی این موضوع متمرکز شود
این کار ایده خوبی است برای تحریک تخیل و احساسات شما. بخوانید ، موسیقی گوش کنید ، مدیتیشن، پیاده روی، باعث می شود ذهن شما حقایقی را هضم کند و آماده کشف شود.

گام 4 – کشف کردم! به ایده تان خوش آمد بگویید
در این مرحله است که ایده شکل گرفته،شاید ندانید از کجا و چطور این ایده در ذهن شما بوجود آمده ، ما به این لحظه " آن " می گوییم ، اینجا لحظه طلایی یا " آن " شماست.
پس ایده را بنویسید ، اگر هنوز نواقصی دارد ، اصلا وحشت نکنید ، چون الان باید به مرحله بعد بروید و یقینا با طی کردن مراحل ، ایده شما نیز کامل خواهد شد.

مرحله 5 – ایده خود را تصور کنید و آن را توسعه دهید
یک تصویر واقعی از ایده را در ذهنتان یا روی کاغذ بسازید و به آن فکر کنید.
و در موردش بنویسید ، مزایا ، معایب ، انتظاراتتان و ...

گام 6 - به اشتراک گذاشتن ایده
در حال حاضر ایده های خود را به دیگران نشان دهید و بازخورد آنها را بسنجید. ممکن است اطرافیان بخش هایی را به ایده شما اضافه یا قسمت هایی را کم کنند.و یا حتی ایده های جدیدی را بسازند و این روند خلاقیت است که ادامه پیدا می کند.

مرحله 7 - بازبینی و تکرار
در صورت لزوم، با استفاده از انتقادات و پیشنهادات مرحله 6 ، ایده را بپروانید .
شاید لازم باشد در این مرحله ، مجددا مراحل 1 تا 6 را مرورو بررسی کنید ، شاید به اطلاعات جدیدی نیاز پیدا کنید و ...
خبر خوب این است که ایده متولد شد ، و در مورد اهمیت آن در ابتدا توضیح دادیم ، اما خبر بد این است که ، کشف ایده ، در نویسندگی ، صنعت و خدمات ، به نوعی ساده ترین بخش فرآیند کار است .
بگذارید کمی سر به سرتان بگذارم ، بله ، ایده اساسا بسیار آسان است ، و ادامه و به تحقق پیوستن ایده دشوار است که نبوغ واقعی در تحقق ایده ها است.
.

مقاله ای از : Simon Townley 

برگردان به فارسی : تیم اجرایی از خلاقیت لذت ببر

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب این وب سایت برای Can Do New محفوظ است.