عضویت / ورود

خطا
  • JUser: :_بارگذاری :نمیتوان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 54

باشگاه خوش خنده ها تا خنده درمانی!

در یونان قدیم خنده را امرى الهى ‌مى‌دانستند و جناب ارسطو معتقد بود که

در میان این همه موجودات تنها انسان ‌است که مى‌تواند بخندد. روز جهانی خنده که در سال ۱۹۸۸ به تصویب رسید، هر سال در اولین یکشنبه ماه می جشن با شکوهی گرفته می‌شود.
مادان کاتاریا، پزشک هندى، در سال ۱۹۸۸ روز جهانى خنده را به تصویب رساند و در همان سال بود که تنها در شهر بمبئى هند ۱۰ هزار نفر به این مناسبت دور هم جمع شدند.
و هر سال در اولین یکشنبه در ماه می، روز جهانى خنده در بسیاری از کشورها برگزار مى‌شود و نمایندگان باشگاه‌هاى مختلف خنده در سراسر جهان، این روز را جشن مى‌گیرند. ایرانی ها نیز مدت‌هاست که به جمع خوش‌خنده‌هاى جهان پیوسته‌اند ولی در ایران باشگاه خنده وجود ندارد.
خانم گودولا اشتاینر یونکر در سال ۱۹۹۸ اولین باشگاه خنده آلمان را در شهر ویسبادن احداث کرد که  اولین باشگاه در نوع خود در اروپا به حساب می آید.

تاثیرات مثبت خنده چیست؟
خانم اشتاینر یونکر روان‌شناس است و در زمینه خنده‌درمانى تخصص دارد. به اعتقاد این خانم خنده درمان بسیاری از دردهاى روحی، عاطفى و جسمى می باشد. یونکر معتقد است که در اثر خنده‌اى عمیق تمام عضلات بدن به حرکت در مى‌آیند، پرده دیافراگم مرتعش مى‌شود، تنفس عمیق‌تر مى‌شود و اکسیژن بیشترى به شش‌ها مى‌رسد. در نهایت قدرت دفاعى بدن افزایش می یابد، گوارش راحت‌تر انجام مى گیرد و استرس موجود کاهش پیدا می کند.
دکتر حسین جعفریان، روانپزشک که تجربیات زیادی در مورد تاثیرات خنده بر جسم و روح آدم ها دارد، در این مورد مى گوید: «خنده اثرات مثبتى روى سیستم مغز و اعصاب دارد. این اثرات را می‌توان بر روی نوار مغزی نیز مشاهده کرد. یعنى وقتى انسان می‌خندد، تغییراتى روى نوار مغز ظاهر مى‌شود. جالب اینجاست که تحقیقات نشان می‌دهد که حتى کسانى که عضلات چهره‌شان در حالت خنده است، ولى از ته دل نمى‌خندند، باز همین تغییرات مثبت خنده روى نوار مغزشان دیده شده است.
دانشمندان در پی پژوهش‌های گوناگون پی برده‌اند که کودکان در روز تا ۴۰۰ بار مى‌خندند. در مقابل، بزرگ‌سالان به طور متوسط ، فقط ۲۰ بار در روز خنده بر لبانشان ظاهر مى‌شود.

محمد حسین شریفیان مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب این وب سایت برای Can Do New محفوظ است.